Jak przygotować altanę ogrodową na zimę?

Jak przygotować altanę ogrodową na zimę?

Służyła przez całe lato. Dawała cudowne poczucie chłodu w upalne dni, a wieczorami pozwalała relaksować się na świeżym powietrzu przy grillu ze znajomymi. Altana, zwana również ‚chłodnikiem’, stanowi wyjątkowe miejsce niemalże w każdym ogrodzie. Jej zadaniem jest ochrona przed deszczem i promieniami słonecznymi.

Dodatkowo jest niezastąpiona podczas rodzinnych spotkań z bliskimi. Bardzo często to właśnie w niej organizuje się letnie imprezy okolicznościowe takie jak komunie, urodziny, a nawet wesela. Po zakończonym sezonie, należy jej się więc odpowiednie przygotowanie na chłodniejsze pory roku. W altanie ogrodowej znajdują się meble ogrodowe, ale i akcesoria ogrodnicze. W jaki sposób zabezpieczyć je przed silnym wiatrem, śniegiem i niskimi temperaturami? Które osłonki i rolety do altanki wybrać?

Po co zabezpieczać altankę po sezonie letnim?

Przełom października i listopada to najwyższy czas na porządkowanie altany ogrodowej, balkonu oraz tarasu. Gdy pojawi się pierwszy śnieg i przymrozki, może być już za późno na zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Szczególnie jest to istotne jeśli powierzchnie obiektów, wykonane są z drewna. Wilgoć to cichy zabójca dla drewnianych powierzchni. Dostaje się do szczelin belek altany ogrodowej. To samo tyczy się podłogi na niezadaszonym tarasie lub balkonie. Przy niskich temperaturach, zamarza, a następnie powoduje zwiększenie swojej objętości. Znacząco wpływa to na osłabienie drewna i konstrukcji altany. Dodatkowo sprawia, że drewno jest bardziej podatne na działanie szkodników. Dlatego tak ważna jest impregnacja elementów drewnianych zarówno od zewnątrz, jak wnętrza altany.

Przygotowanie altany ogrodowej na zimę

Nowe altany ogrodowe w większości przypadków są zaimpregnowane fabrycznie. Warto jednak zweryfikować czy powłoka drewniana rzeczywiście jest przygotowana na zmianę sezonu. Jeśli nie, kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego impregnatu, chroniącego przed wilgocią. Na rynku dostępne są także specjalne osłonki tarasowe o konstrukcji drewnianej lub metalowej.

Na jakie rolety do altanki postawić?

Absolutną koniecznością jest także zabezpieczenie okien. Należy dopasować do altany ogrodowej rolety. Ich zakup uzależnia się od indywidualnych potrzeb i możliwości. O rodzajach rolet można przeczytać więcej na stronie domowniczy.pl. Niemniej w przypadku większości altanek, idealnym zabezpieczeniem na okres jesienno-zimowy są rolety zewnętrzne. Warto zwrócić uwagę na to czy zostały wyposażone w system ZIP, zabezpieczający przed szkodnikami oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ten rodzaj rolety do altany ogrodowej, posiada wiele wariantów kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu wkomponowuje się w styl altanki. Praktycznym rozwiązaniem są rolety przezroczyste. To stosunkowo tanie przedsięwzięcie i co ważne, sprawdza się również w przypadku tarasów oraz balkonów. To jedna z lepszych metod osłony przed porywistymi wiatrami czy zacinającym deszczem.

Właściwie zabezpieczona na sezon jesienno-zimowy altana ogrodowa, to gwarancja jej długowieczności. Inwestycja w obiekt tego typu jest inwestycją na lata. Dlatego tuż po zakończonym okresie wakacyjnym, należy przygotować ją na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Impregnacja samej altany oraz dopasowane rolety, pozwolą w pełni cieszyć się jej walorami latem.

Dodaj komentarz

Why ask?