Co powinieneś zrobić gdy spłacisz lub spłacasz kredyt we frankach?

Aktualnie najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się kredytu we frankach byłoby pozwanie banku i unieważnienie umowy kredytowej. Frankowicze masowo wygrywają na drodze sądowej z bankami. Jednakże jeśli już spłaciłeś lub skorzystałeś z możliwości wcześniejszej spłaty kredytu masz przed sobą szereg możliwości aby ubiegać się o zapłatę z powodu nieważności umowy. Dzięki temu możesz odzyskać pieniądze. Dobrą informacją jest to, że możesz pozwać bank w czasie trwania kredytu oraz kiedy już spłaciłeś zadłużenie.  

 Roszczenia przysługujące kredytobiorcy: 

  • Odfrankowanie – to jest sposób, który pomaga kredytobiorcy pozbyć się należności w niekorzystnej walucie. Wszystkie niekorzystne zapisy umowy zostają wtedy anulowane. Oznacza to, że jest to wypowiedzenie niekorzystnych postanowień umownych, czyli tych które uprawniały banki do przeliczenia udzielonego kredytu według kursów franka szwajcarskiego, którymi bank mógł manipulować. Przez co cierpieli na tym kredytobiorcy. Dzięki wyeliminowaniu z umowy niekorzystnych zapisów, nasze zobowiązanie staje się kredytem złotówkowym, dalej oprocentowanym według stawki LIBOR. Umowa jest dalej wykonywana na zmienionych warunkach. Jednakże kredytobiorca może dużo na tym zyskać dzięki temu, że bank musi zwrócić nadpłatę oraz kolejne raty kredytu ulegają obniżeniu, ponieważ kredyt jest w złotówkach. 
  • Unieważnienie – dzięki temu całkowicie anulujemy nasze dotychczasowe zobowiązanie i nie będziemy musieli już spłacać kredytu. Bank oraz kredytobiorca zobowiązani są do rozliczenia się wzajemnie z otrzymanych świadczeń, co oznacza, że kredytobiorca musi zwrócić równowartość kredytu, a bank oddać wszystkie opłaty, które kredytodawca spłacił, takie jak raty czy odsetki. 

Wcześniejsza spłata kredytu a pozew frankowy – co to dokładnie oznacza?

Nie da się ukryć, że gdy spłaciłeś już kredyt we frankach, najlepszym rozwiązaniem będzie żądanie zapłaty z tytułu nieważności umowy. Frankowicze mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy na podstawie różnicy pomiędzy tym co wpłacili, a wysokością kredytu, ze względu na to, że postanowienia umowy kredytowej były nieważne. 

    Dla byłego kredytobiorcy pozwanie banku w sprawie kredytu we frankach zawsze jest zyskiem, ponieważ nie zapłacimy nic bankowi, ponieważ spłaciliśmy już w całości kredyt. Umowa jest nieważna, zatem kredytobiorca może ubiegać się o całą kwotę, która byłaby wyższa niż wartość udzielonego mu kredytu.  

     Jeśli już spłaciłeś kredyt we frankach to pamiętaj, że nie masz co liczyć na jakąkolwiek ugodę. Banki udzielają ugód jedynie frankowiczom, których zobowiązania nie zostały jeszcze spłacone. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest pozwać bank. 

Dodaj komentarz

Why ask?