Rolety rzymskie, austriackie i plisowane, które są najładniejsze?

Współczesne wnętrza są odmienne od tych urządzanych przez naszych dziadków czy rodziców. Nijakie meble i kolory PRL-u zastąpione zostały przez różne ciekawe style aranżacji wnętrz. Dotyczy to także dekoracji okiennych, gdzie klasyczne zasłony i firanki zyskały konkurenta w postaci rolet zwijanych, a później i bardziej ozdobnych rolet rzymskich. Nie jest to jednak koniec drogi, dziś bowiem można dostrzec na rynku nowe modele roletek i to im właśnie chcielibyśmy poświęcić ten wpis.

Początek drogi, czyli rolety rzymskie

Już samo pojawienie się rolety rzymskiej stało się sygnałem do prawdziwej rewolucji. Nieco ascetyczne roletki zwijane zostały szybko wyparte z wielu eleganckich miejsc przez rolety rzymskie, których tkanina, układająca się przy podnoszeniu się na wzór materiału składanego w kostkę, pełni w sposób oczywisty funkcje ozdobne. Wspaniale sprawdzą się te dekoracje okienne we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych. Głównie dlatego, że poprzez odpowiednie dobranie koloru będziemy mogli wkomponować je i do skandynawskiego salonu, i do francuskiej jadalni. Osobną kategorię stanowią tutaj, tak zwane bezinwazyjne, rolety rzymskie na ramę okna.

Na zdjęciu powyżej widoczna jest dekoracyjna roletka okienna do kuchni dedykowana do eleganckich i klasycznych wnętrz.

Roleta austriacka a roleta wenecka

Kolejną kategorię roletek potraktujmy łącznie, gdyż mają one ze sobą więcej cech wspólnych niż różnic. Cechą wyróżniającą oba rodzaje dekoracji jest ich wygląd, który silnie nawiązuje do klasycznych firan i zasłon. To nadzwyczaj stylowe połączenie klasycznej, ozdobnej tkaniny, wykorzystanej do uszycia roletki na wymiar sprawia, że wnętrze nabiera nowego blasku. Wyjaśnijmy tutaj, że szycie na wymiar jest standardem, tak bowiem zamawia się rolety austriackie lub weneckie, gdyż na rynku brak gotowych modeli. Główną różnicą pomiędzy roletą austriacką a wenecką jest sposób dopracowania wyrobu, gdyż klasyczna roletka wenecka może zostać wykończona za pomocą podszewki. Często stosuje się w tym celu np. tkaninę blackout, dzięki czemu mamy możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Uzyskujemy więc w ten sposób rolety zaciemniające, czyli o właściwościach analogicznych do zasłon blackout.

Niedocenieni krewniacy, rolety plisowane

Ostatnią kategorią rolet są modele plisowane. Z wyglądu przypominają one nieco harmonijkę, gdyż przy unoszeniu w górę materiał składa się na wzór chińskiego wachlarza. Zastosowania rolet plisowanych są związane raczej z pomieszczeniami bardziej technicznymi, gdyż nie są one tak piękne, jak wymienione wcześniej modele. Z drugiej jednak strony, zamówiona roletka na wymiar, także roleta plisowana, będzie pasowała do minimalistycznych bądź loftowych domów, ponieważ jej stonowany wygląd stanie się elementem harmonizującym całą aranżację okna!

Dodaj komentarz

Why ask?