Jak wybrać najlepszy zakład pogrzebowy?

Gdy przychodzi nam zmierzyć się ze zorganizowaniem pochówku bliskiej osoby, zwłaszcza kiedy to wymagające zadanie spada na nas po raz pierwszy, często nie wiemy, jak się w tym wszystkim odnaleźć i co powinniśmy zrobić. Zazwyczaj przygniata nas stres związany z organizacją uroczystości pogrzebowych, dopełnieniem formalności czy poinformowaniem wszystkich członków rodziny o tragedii. Ponadto czeka nas wiele mniej oczywistych spraw, które musimy dokończyć za osobę zmarłą, na przykład rozwiązanie umowy z operatorem telefonii komórkowej czy likwidacja kont na portalach społecznościowych. Dużą ulgę w uporządkowaniu, koordynacji kwestii formalnych a także organizacji ostatniej drogi zmarłego może przynieść nam rzetelny zakład pogrzebowy. Jak go wybrać? Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

 1. Szeroki zakres usług podstawowych

Staramy się wybrać firmę, która w jak największym stopniu odciąży nas od i tak już ogromnej ilości stresu i załatwi za nas większość spraw związanych z pogrzebem a także zaplanuje i zorganizuje uroczystość w sposób godnie upamiętniający zmarłego. Przeglądając oferty firm pogrzebowych, należy zwrócić uwagę na kilka następujących elementów:

 • Czy oferta obejmuje transport zwłok z innej części kraju bądź z zagranicy (firma musi posiadać odpowiednio zarejestrowane, przystosowane i spełniające wymogi sanitarne samochody)
 • Czy oferuje transport gości w czasie pogrzebu (na przykład z kościoła na cmentarz)
 • Czy umowa z zakładem jest jasna, zrozumiała, zawiera koszt całej ceremonii i nie zawiera możliwości naliczenia dodatkowych opłat
 • Czy oprócz pogrzebu tradycyjnego możliwa jest też kremacja
 • Czy zakład pomaga w ustaleniu terminu pochówku 
 • Czy można wybrać charakter pogrzebu (świecki lub religijny)
 • Bliskość zakładu do miejsca zamieszkania też zdecydowanie powinna usprawnić przebieg pochówku

Przemyślenie tych kilku problemów pozwoli nam określić, jak wyglądać ma ostatnia droga naszego bliskiego zmarłego oraz wybrać kilka zakładów z szerokiej gamy różnych firm działających w branży funeralnej. Kiedy wiemy już, że zapewnione mamy podstawowe elementy ceremonii i logistykę a także wyraźniejszą wizję przebiegu pogrzebu, warto rozważyć jeszcze kilka elementów, dzięki którym pożegnanie zmarłego będzie mogło odbyć się sprawnie, z należną powagą i uhonorowaniem czci. 

     2. Rozbudowany zakres usług dodatkowych

Często zakłady oferują wąski zakres usług pogrzebowych, nie mówiąc już o usługach dodatkowych. Jeśli nie chcemy załatwiać  na własną rękę dodatkowego sztabu ludzi, koordynować terminów i przeszukiwać internetu w celu zebrania opinii i porad na temat praktyków z branż zupełnie nam nieznanych, warto zaufać w tym względzie kompetencjom zakładu pogrzebowego. W wypadku długo działających firm, mamy zazwyczaj do czynienia ze sprawdzonymi specjalistami (balsamistami, fotografami czy tanatokosmetologami), którzy pomogą w przygotowaniu całej oprawy ceremonii pogrzebowej. Warto zatem pomyśleć o niektórych z dodatkowych usług, jakie może zagwarantować firma pogrzebowa:

 • Niektóre zakłady zapewniają pomoc w dopełnieniu formalności takich jak uzyskanie aktu zgonu czy zasiłku pogrzebowego 
 • Niekiedy mamy możliwość kredytowania kosztów ceremonii
 • Ważnym elementem są również usługi tanatokosmetologa i balsamisty zwłok
 • Możemy pomyśleć o oprawie muzycznej pogrzebu (najczęściej są to organy, trąbka, skrzypce) a także o skorzystaniu z usług fotografa

Warto również zasięgnąć opinii znajomych o wybranych firmach lub poszukać ich w internecie a także postawić na firmy działające na rynku od wielu lat. Spośród ofert warszawskich zakładów w powyższy model wpisuje się na przykład Zakład Pogrzebowy Memorialktóry, jako jeden z najstarszych zakładów w mieście cieszy się niesłabnącym uznaniem i słynie z profesjonalnie wykonywanych usług. 

Na koniec, gdy już wybierzemy jeden czy kilka zakładów pogrzebowych, które wzbudzają nasze zaufanie i posiadają interesującą nas ofertę, warto porozmawiać z ich właścicielami, gdyż podczas rozmowy najlepiej wyczujemy czy dana firma zapewni godny pochówek naszych bliskich.  

Dodaj komentarz

Why ask?