Wybór zakładu kamieniarskiego nie jest prosty

Śmierć jest zawsze ciosem dla bliskich i znajomych. Przeżywają smutek i żal, a jednocześnie muszą się zmierzyć z rzeczywistością i zaplanować pogrzeb. Wbrew pozorom wcale to nie jest takie proste i wymaga sporo uwagi i działań. A na koniec dochodzi wybór nagrobka. Wszystkie czynności związane z pogrzebem można jednak sobie zdecydowanie ułatwić.

Coraz więcej zakładów pogrzebowych oferuje kompleksowe usługi związane z pogrzebem. Warto się zastanowić nad taką opcją, ponieważ oprócz odciążenia od załatwiania rozmaitych spraw, zwykle też firma pogrzebowa stosuje jakiś upust. Przy obecnych kosztach pogrzebu każda oszczędność się liczy. Dobra firma nie tylko przygotuje zmarłego do pochówku, zaproponuje trumnę czy urnę, kwiaty, ale także załatwi za nas niezbędne formalności w ZUS, związane z zasiłkiem pogrzebowym. Niektóre zakłady mają nawet zaprzyjaźnione restauracje, które przygotowują stypy w atrakcyjnych cenach, co jeszcze obniża koszty pogrzebu.

Po pogrzebie przychodzi czas na wybranie nagrobka. Obecnie najczęściej stosowane są nagrobki kamienne. Możliwości są bardzo różne. Wybierając zakład kamieniarski, trzeba zwrócić uwagę na to, czy firma tylko robi nagrobki, czy też oprócz tego jeszcze je montuje i przy ewentualnych uszkodzeniach naprawia. Warto osobiście udać się do zakładu, aby zobaczyć ofertę i porozmawiać z pracownikami. Pozwoli to wybrać zakład, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Wybór nagrobka też nie jest prostą sprawą. Tak jak wspomnieliśmy, najczęściej są one robione z kamienia. Dostępne są także nagrobki z popularnego kiedyś lastriko oraz z konglomeratów. Gama kolorystyczna jest bardzo bogata. Dominują przeróżne odcienie czerni i szarości, ale warto zwrócić uwagę na kamienie w innych barwach. Pięknie się prezentują nagrobki z szarozielonego serpentynitu, różowego lub czerwonego granitu. 

Przy wyborze nagrobka koniecznie trzeba podać dokładne wymiary przyszłego nagrobka. Można poprosić kamieniarza, żeby razem z nami zrobił pomiary. Warto zaufać jego doświadczeniu i wykorzystać rady, jakie nam daje. Już podczas wstępnej rozmowy trzeba porozmawiać o cenie, żebyśmy nie byli potem zaskoczeni. Różne kamienie mają różną cenę, więc koszty nagrobków mogą się bardzo różnić.

Pozostaje jeszcze uzgodnić sprawę napisu i ewentualnego zdjęcia. Kamieniarz może doradzić, jaki kształt liter będzie najlepszy, ale treść napisu ustalamy sami. Zamiast tradycyjnego zdjęcia na porcelanie można rozważyć portret wyryty w kamieniu. Będzie to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu wizerunek zmarłego będzie zawsze pamiętany.

Dodaj komentarz

Why ask?