Nowy dom, a w nim…

Zakup mieszkania to wielkie przeżycie. Niezależnie od tego, czy jest to deweloperska inwestycja „pod klucz”, czy też lokum z rynku wtórnego, ważne jest by dostosować nowy dom do swoich gustów i potrzeb. Od tego, jak wykończymy wnętrze, będzie zależało to, jak będziemy się czuć w swoim nowym „m”.

Ściany wizytówką mieszkania

Zanim zaczniemy meblować mieszkanie, musimy zadbać o wykończenie ścian i podłóg. W nowym mieszkaniu mamy gotowe podłoże, odpowiednie do prowadzenia dalszych prac, ale jeśli kupiliśmy mieszkanie używane, musimy sprawdzić, czy wszystkie tynki trzymają się ścian i w razie potrzeby wymienić je, przynajmniej częściowo, na nowe. Jeśli ściany są bardzo krzywe, możemy na specjalnych stelażach przymocować do nich gips-karton. Dzięki temu unikniemy problemów przy ustawianiu mebli. Pamiętajmy o rozprowadzeniu elektryki – wiele starych budynków nie spełnia obecnych norm bezpieczeństwa, dawniej układane przewody bywają niedostosowane do dzisiejszych obciążeń. Warto skonsultować się z doświadczonym elektrykiem i zrobić porządek z przewodami.

Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą. Dostępne są na rynku farby:

– akrylowe, przyjazne dla środowiska, łatwe w nakładaniu i o delikatnym zapachu

– lateksowe, polecane do łazienek i kuchni, są odporne i zmywalne

– winylowe, które są zmywalne, ale nie przepuszczają pary wodnej, przez co nie nadają się do łazienek i kuchni.

Jeśli jednak chcemy nadać wnętrzu bardziej niepowtarzalny charakter, możemy zdecydować się na inne wykończenie powierzchni. Oryginalnym rozwiązaniem jest położenie boazerii – ta dostępna jest w wielu kolorach, a jeśli wybierzemy naturalne drewno jako materiał wykończeniowy, będzie również ekologiczna.

Tapety stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Rozmaitość wzorów i kolorów pozwala ciekawie urządzić całe mieszkanie. Każdy pokój może mieć zupełnie inny charakter, a jednocześnie wystrój całego mieszkania pozostaje spójny, dzięki zastosowaniu tego samego materiału na ścianach. Wśród dostępnych na rynku tapet ciekawą ofertę ma producent Versace. Znajdziemy tam zarówno klasyczne wzory, takie jak chociażby imitacje draperii wzory kwiatowe, jak i nowoczesne projekty.

Bardzo modnym rozwiązaniem są płyty betonowe. Do tak wykończonych ścian musimy dobrać odpowiednio nowoczesne meble, by całość się komponowała. Płyty dostępne są w różnych odcieniach szarości. Montowane są za pomocą kleju, przy wyższych pomieszczeniach konieczne jest przykręcenie górnych płyt do ściany.

Warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie katalogów i wybranie wymarzonego wykończenia ścian, w rozsądnej cenie.

Dodaj komentarz

Why ask?