Jaka powinna być dobra kostkarka gastronomiczna?

Kiedy w jakiejś działalności gospodarczej potrzebne są kostki lodu, to przyda się maszyna do ich produkcji. Zamiast kupować lód w kostkach, lepiej mieć u siebie profesjonalny sprzęt, dzięki któremu wyprodukuje się każdą potrzebną jego ilość. To się opłaca, jeśli chodzi o duże ilości kostek lodu. Kostkarkę można albo kupić, albo wynająć. Którąkolwiek opcję się wybierze, warto wiedzieć, jak rozpoznać dobrą kostkarkę gastronomiczną.

Kluczowe są trzy aspekty pracy tego urządzenia. To zapewniane możliwości, ekonomiczność oraz kwestie związane z bezpieczeństwem żywności. Kostki lodu, choć tylko dodatek, są jednak produktem żywnościowym. Ważne jest więc, by kostkarka była wyposażona w system antybakteryjny. Istotnym jej dodatkiem powinien być filtr do wody. Obydwa te dodatki dają pewność, że kostki lodu są bezpieczne i zdrowe. Biorąc pod uwagę ekonomiczność takiej inwestycji, jak wynajęcie kostkarki do lodu, trzeba uwzględnić koszty jej eksploatacji. Bardzo ważna jest energooszczędność. Im jest wyższa, tym lepiej. Istotne są jednak i inne koszty związane z używaniem maszyny do lodu np. zużycia wody. Koszty związane z używaniem urządzenia nie mogą być wysokie. Jeśli kostkarka gastronomiczna jest wynajmowana, to robi się to z myślą o oszczędnościach. Będą one jednak spore, jedynie jak jej używanie nie będzie generować wysokich kosztów.

Za możliwości, jakie zapewnia kostkarka, odpowiadają różne programy. Można np. zyskać typowe kostki, ale też lód w innej formie. Tylko musi być odpowiedni program do tego. Są także programy, które przydadzą się w działalnościach, w których liczba klientów zwiększa się lub zmniejsza sezonowo. Warto też zwrócić uwagę, czy są ułatwienia w czyszczeniu maszyny. Im więcej można zrobić we własnym zakresie, tym więcej oszczędności w związku z obsługą serwisową. Szybkość wytwarzania lodu to kolejna cecha, która w niektórych branżach może mieć znaczenie. Ważna też może być wielkość zbiornika na lód.

Kostkarki przydają się w lokalach gastronomicznych oraz w hotelach. Lodu używa się nie tylko przy artykułach spożywczych, więc lista miejsc, gdzie są potrzebne, jest większa. Mogą się przydać dużym obiektom sportowym oraz z zabiegami SPA. Ważne jest, by kostkarka była dobra, ale też dopasowana do branży i oczekiwań. Kiedy potrzebuje się kostkarki gastronomicznej, to różny jej model może być odpowiedni. Będzie to zależeć od rozmachu działalności, od jej rodzaju czy konkretnych potrzeb. Czy ma się zamiar ją kupić, czy wynająć, to najlepiej tam, gdzie można znaleźć optymalny model.

Dodaj komentarz

Why ask?