Jak przygotować się na pogrzeb i jak się na nim zachowywać?

Naturalną rzeczą jest brak pewności co do właściwego zachowania w przypadku żałoby z rodziną lub przyjaciółmi. Istnieją jednak zasady etykiety kondolencji i pogrzebu, które mogą pomóc w godny sposób przejść przez takie sytuacje i uniknąć wstydu.

Znalezienie właściwych słów

Na pogrzebie mamy do czynienia z krewnymi zmarłego i pojawia się wielkie pytanie, co powinno się powiedzieć. Ponieważ właściwe słowa nie zawsze są łatwe do znalezienia, pisemne życzenia kondolencyjne w dużej mierze mogą rozwiązać ten problem. Autor może poświęcić czas na napisanie takiego listu kondolencyjnego. Niemniej jednak ludzie bardziej doceniają osobiste wyrażenie współczucia niż pisemne. Jeżeli związek ze zmarłym był wystarczająco bliski, należy złożyć kondolencje. Niewiele słów jest koniecznych, sam gest oznacza wystarczająco dużo.

Informowanie o pogrzebie

Organizacja ceremonii pogrzebowej wystawia osoby pogrążone w wielkich wyzwaniach w trudnych emocjonalnie czasach. Szczególnie w przypadku niespodziewanej śmierci, wielu ludzi, co zrozumiałe, czuje się przytłoczonych. Jeśli chodzi o zawiadomienie żałobników, nie zawsze jest możliwe, aby myśleć o wszystkich. Dlatego nie trzeba czekać na osobiste poinformowanie o pogrzebie, wystarczy publiczna wiadomość w formie klepsydry.

Odpowiednie ubrania

Klasyczny kolor ubrania dla chrześcijańskiego pogrzebów to czarny. Dziś jednak żałobnicy niekoniecznie muszą się tego trzymać. Dyskretne i wyciszone tony są jednak właściwe. Ci, którzy lubią nosić garnitur, krawat lub sukienkę w pracy i na uroczystych okazjach, mogą to również zrobić na pogrzebie. Z drugiej strony, nikt nie musi się ubierać ani kupować oficjalnych ubrań, jeśli nigdy ich nie noszą.

Pogrzeb - informacje

Jak się zachowywać na pogrzebie?

Jest kilka prostych zasad, których każdy, kto idzie na pogrzeb, powinien przestrzegać. Punktualność jest jedną z nich. Ci, którzy nie znają cmentarza lub dokładnej lokalizacji kaplicy, powinni być tam na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem. Niewiele rzeczy jest bardziej niepokojących niż pośpiech w tej sytuacji. Innym problemem jest dzwonienie telefonu komórkowego przy grobie. Należy pamiętać, że nawet wibracja może być wyraźnie słyszalna. Dlatego najlepiej jest przełączyć urządzenie w tryb samolotowy w odpowiednim czasie lub po prostu całkowicie je wyłączyć. Więcej na temat tego, jak należy zachowywać się na pogrzebie, można przeczytać tutaj. Podstawową kwestią pozostaje jednak to, aby zachowywać się godnie, w ciszy i z odpowiednią powagą do tej smutnej okoliczności.

Dodaj komentarz

Why ask?