Zupełnie inne życie

W domach opieki, można by rzec, że jest zupełnie inne życie. Chodzi o to, że to jakby dodatkowe wsparcie osób związanych z branżą medyczną, ale także wolontariuszy, a nieraz nawet cała grupa znajomych, odwiedzających osobę mieszkającą w takim domu, pod opieką.

Opieka medyczna

Opieka medyczna, polega na sprawdzaniu stanu zdrowia podopiecznych domu opieki, a także podawaniu im leków, czy też pomaganiu w poruszaniu się, a także reagowaniu na wszelkie pogorszenia stanu zdrowia podopiecznych. W zależności od potrzeb, może to być także wsparcie rehabilitacji, jeśli dane ćwiczenia wymagają nadzoru lekarza, albo pielęgniarki, czy też technika, odpowiednio wyszkolonego medycznie.

pomoc-seniorowi

Wolontariusze

To taka grupa ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas na wsparcie opieki w ośrodkach tego typu. Pracują po kilka godzin, bez wynagrodzenia, a także wykonują polecenia osób na stałe pracujących w domu opieki. Bywa też, że dodatkowo nawiązują relacje z podopiecznymi, umilając im czas, a także spędzając czas z nimi, na przykład na graniu w gry. Dla wolontariuszy są przewidziane określone zadania, a także bywa że są oni wzywani dodatkowo, jeśli na przykład jest jakaś większa uroczystość, albo potrzeba więcej rąk do pracy. Często, pracują oni sami, także dobrowolnie w wyznaczonych godzinach.

Znajomi w odwiedziny

Także osoby mieszkające w takim domu opieki, mają swoich znajomych których być może pozostawili poza nim, zanim jeszcze zostali podopiecznymi. Takie osoby czasem odwiedzają, ich w nowym środowisku, jakim jest Dom opieki Polkowice. Tam, wspólnie goszczą się niczym w domowym pokoju, tylko osób wokół jest więcej, głównie obcych. Jednak życie w domu opieki ma charakter podobny do domowego, to nie jest zwykły szpital dla osób, które niedomagają, ale miejsce bardziej przyjazne dla potrzebujących. Zrobienie kawy, albo herbatki dla odwiedzających jest możliwe, podobnie jak zapewnienie prywatnej rozmowy, no chyba że osoba wymaga stałej obecności personelu, gdyż miewa ataki niebezpieczne dla zdrowia i życia na przykład spadki cukru, ale u osób, które mają problemy z poruszaniem się i nie są w stanie dostatecznie szybko i samodzielnie na to zareagować. Takie sytuacje, mogą powodować zapadnięcie w stan śpiączki, podobnie jest na przykład przy pacjentach z kroplówkami, albo poddawanych dializie nerek, gdyż to wymaga nadzoru, przynajmniej co parę minut.

 

Dodaj komentarz

Why ask?