Zatrzymać statek, aby nie odpłynął

Pływając statkiem, czy to po rzece, czy to po jeziorze, a nawet morzu, staramy się utrzymać nad nim kontrolę, chcemy mieć wpływ, na to czy płynie wolniej, czy szybciej. A także na to, jaki będzie finał naszej wyprawy, czy może jednak zawrócimy, bo odpłynęliśmy już dostatecznie daleko. Pełne morze, to nie igraszki dla amatorów, tam można trafić na prawdziwy żywioł, który może być niebezpieczny dla życia, a przewrócenie się statku na morzu, jeśli jest bardzo silny sztorm, to żaden problem, dla złej aury.

hands-water-persons

Jak działa kotwica?

Zostaje ona zrzucona ze statku w dół, a została wcześniej zaczepiona na długim łańcuchu, aby ten ją otrzymał i aby mogła ona dosięgnąć dna. Kotwice, mają określone kształty, przypominają haki złączone ze sobą w jeden wielki hak z kilkoma elementami zaczepowymi. Szorując po dnie akwenu, jakim może być zarówno jezioro, jak też morze, niejako zaczepiają się o dno, hamując w ten sposób statek, a ich balast dodatkowo powoduje, że utrzymać się on może w określonym rejonie. Nawet jeśli statek się nieco buja, co jest przecież naturalne na wodzie, to nie jest w stanie za daleko odpłynąć z określonego miejsca, a tym samym bezpiecznie dryfuje, jakby na smyczy.

sailboat-boat-sailing-yacht-islands-croatia-sky

Chwile przerwy na pełnym morzu

Ten, kto steruje statkiem, powinien mieć na uwadze, aby cały czas mieć go pod kontrolą, zapomnienie się i nie dopilnowanie steru, albo prędkości może skutkować kolizją z innym statkiem, jakąś wcześniej nie zauważoną przeszkodą, albo spowodować rozbicie się o ląd. Kiedy sternik, che odpocząć od swojej funkcji, powinien po prostu zatrzymać statek, ale do tego celu wykorzystuje się już specjalne kotwice.

Aby ponownie wyruszyć w rejs

Żeby ponownie móc ruszyć statek z miejsca, należy na początku podnieść kotwicę, aby móc ruszyć bez dodatkowego obciążenia. A także, aby nie uszkodzić statku i jej nie zgubić. Bez kotwicy można dopłynąć do celu, ale nie ma mowy o bezpiecznym postoju, a w porcie i tak trzeba będzie uzupełnić jej brak, co może skutkować dodatkowymi kosztami. W dodatku kotwice są dość ciężkie, aby mogły dobrze spełniać swoje zadania.

Dodaj komentarz

Why ask?