Nietrzymanie moczu- jak sobie z nim radzić

Badania w Krakowie

Problem nietrzymania moczu dotyka bardzo wielu osób. Błędne jest myślenie, że taka przypadłość dotyczy jedynie osób starszych. Jednakże stosując odpowiednie leczenie można nie tylko zminimalizować dolegliwości związane z tą przypadłością, ale także skutecznie ją wyleczyć.

Diagnozowanie nietrzymania moczu

Właściwa diagnoza – podstawa leczenia

Aby jednak można było rozpocząć leczenie, konieczne jest zdiagnozowanie problemu oraz określenie źródła jego pochodzenia. Przyczyny mogą być bardzo różnorodne – u osób starszych w większości odpowiedzialne jest za to osłabienie mięśni, przede wszystkim mięśnia Kegla. Jednakże nietrzymanie moczu może być także wynikiem przebytych chorób czy też komplikacją po wykonywanych zabiegach operacyjnych. Po określeniu przyczyny nietrzymania moczu znacznie łatwiej jest dobrać najodpowiedniejszą metodą walczenia z tą przypadłością.

Metody leczenie nietrzymania moczu

Dobór odpowiedniej metody, leczenie nietrzymania moczu uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Pod uwagę bierze się stopień zaawansowania dolegliwości, wiek pacjenta jak również inne czynniki, mające wpływ na właściwe leczenie. Oczywiście wszelkie metody leczenia nietrzymania moczu powinny być dobierane przez lekarzy i poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań, obrazujących stan zdrowia pacjenta. W bardzo wielu przypadkach jako pierwszą metodę leczenia stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia, takie jak na przykład ćwiczenia na wzmocnienie mięśni Kegla. Do innych, równie często stosowanych metod fizjoterapii stosowanej w leczeniu nietrzymania moczu zalicza się także terapię behawioralną, magnetostymulację czy elektrostymulację . Jeżeli jednak pomimo regularnego wykonywania ćwiczeń nie następuje poprawa, wówczas lekarz może sięgnąć po metody farmakologiczne. Jest bardzo wiele leków, wspomagających leczenie tej dolegliwości. W ostateczności stosuje się metody operacyjne. Te jednak zdaniem lekarzy stanowią ostateczność i stosuje się je w sytuacji, gdy pozostałe metody zawodzą.

Dodaj komentarz

Why ask?