Rockery w deskach wakeboardowych

Deski producentów są bardzo różne. Kiedy je porównamy, można zauważyć że jedne deski mające taką samą długość są dużo szersze niż drugie. Ma to znaczenie, ponieważ deski węższe pozwalają w sposób skrupulatny wykonywać manewry i dynamicznie poruszać się po tafli wody. Szerokie deski mają lepszego popa – jest to wybicie, które stanowi ważny element dla sportowców, którzy pływają za motorówką i lubią skakać na wysokich taflach wody. W takim przypadku lepiej zainwestować w szeroką deskę, która ułatwi lądowanie. Będzie dużo łagodniejsze i łatwiejsze. Sklepy wakeboardowe dają szeroki wybór desek.

Wyróżnia się deski do pływania po przeszkodach w parkach, nazywanych „wakeparkami”, do pływania na falach za motorówką, łodzią lub skuterem i deski uniwersalne. Ważnym kryterium przy wyborze deski jest także rodzaj rockera, kształ dna, finów oraz elastyczność. Rockery wpływają na sposób pływania na desce. Wyróżnia się:
1) Rocker ciągły (continous rocker) – ma ona jednostajne zakrzywienie na całej długości – od czubka (tip) do ogona (tail). Taki rodzaj deski będzie dużo lepiej wybijał się z płaskiej tafli wody, nazwanej flatem. Wybaczy użytkownikowi błędy w trakcie lądowania. Rocker ciągły często wykorzystywany jest przez wakeboardowców na wyciągach.
2) 3 stopniowy rocker (3 stage rocker) – dno jest płaskie w centralnej części deski a zakrzywione na przodzie i tyle. Pozwala to szybko i efektywnie się wybić. Lądowanie jest jednak trudniejsze. Taki rocker jest stosowany do jazdy za motorówką.
3) Hybrid Rocker (progressive rocker) – łączy w sobie rocker ciągły i 3 stopniowy. Ogólnie przypomina rocker ciągły, ale przednia i tylna część są bardziej wygięte niż przy rockerze ciągłym. Pozwala to na szybkie i lepsze wybicie i sprawia że deska jest łatwa w kontrolowaniu, można przewidzieć jej zachowanie. Jest bardziej stabilna.

wakeboard akcesoria

Wspominaliśmy wcześniej o tym jak ważna jest elastyczność deski i finy. Flex określa zdolność uginania się deski na jej przodzie i tyle. Odpowiednia technologia pozwala na to, aby deski lekko się uginały i poruszanie się nimi było proste i łatwe. Deski miększe, które mają mały flex są lepsze przy pokonywaniu przeszkód.

Finy wpływają na stabilność deski. Finy ukształtowane stosuje się w deskach produkowanych w celu pokonywania przeszkód. Istnieją jeszcze finy wkręcane, ale nie są dobrym rozwiązaniem w tym przypadku. Tego typu akcesoria znajdziesz w Internetowych sklepach wakeboardowych, aby je znaleźć wystarczy wyszukać w google słowa: sklep wakeboardowy, a następnie należy przeglądnąć ofertę kilkunastu sklepów i wybrać odpowiednią dla Siebie.

Mamy nadzieję, że ten poradnik Ci się przyda. Zapraszamy do komentowania.

Dodaj komentarz

Why ask?