Budapeszt – opis miasta, najważniejsze zabytki oraz atrakcje

Góra Gallerta

Decydując się na wyjazd, zazwyczaj wybieramy miejsce, które zapewni nam odpowiednią dozę atrakcji, jednocześnie pozwoli ujrzeć ciekawe zabytki oraz miejsca, a także zaoferuje różnorodne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Jednym z takich miejsc jest właśnie Budapeszt – jako stolica Węgier oraz architektoniczna perełka na szlaku najważniejszych europejskich zabytków, oferuje on naprawdę wiele, każdemu turyście, który tylko zechce odkryć urok tego miasta.

Budapeszt – jaki jest?

Znany obecnie Budapeszt powstał w wyniku połączenia trzech miast: Budy, Obudy oraz Pesztu. Dwie pierwsze miejscowości znajdowały się po przeciwległej stronie rzeki Dunaj, która obecnie przepływa przez środek stolicy Węgier. Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpłynął na obecny kształt miejscowości, było przyłączenie 23 pobliskich miasteczek, dzięki czemu znacznie powiększyło się terytorium oraz zwiększyła liczba ludności w Budapeszcie.

Wyspy Malgorzaty

Klimat w rejonach Budapesztu należy do umiarkowanych. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy to średnia temperatura wynosi około 23 stopnie Celsjusza. Lato to najlepszy okres, aby zaplanować wycieczki Budapeszt w okresie sprzyjającym zwiedzaniu oraz odpoczywaniu.

Zabytki

Jako jedno z najpiękniejszych miast w Europie, Budapeszt oferuje naprawdę wiele niesamowitych zabytków. Wystarczy rzucić okiem na zdjęcie tamtejszego Budapesztu – ogromnego budynku, urządzonego w stylu neogotyckim. Warto zapoznać się zarówno z jego wnętrzem, które należy do szczególnie imponujących.

Jeżeli zależy nam na ładnym widoku na całe miasto, należy wstąpić do Bazyliki św. Stefana. Ciekawostką wartą zaznaczenia jest możliwość obejrzenia zmumifikowanej ręki świętego, najważniejszego patrona miasta Budapeszt.

Chcąc spędzić nieco czasu na łonie natury, możemy śmiało odwiedzić Górę Gellerta, gdzie znajduje się szczególny mikroklimat. Jedna strona wzgórza jest dobrze nasłoneczniona, a występująca tam flora przypomina tę, która występuje w egzotycznych krainach. Z kolei przeciwległe pochylenie jest zimne i deszczowe, a tamtejsze rośliny należą do rodzaju subalpejskiego.

Góra Gallerta

Atrakcje w Budapeszcie

Mnogość atrakcji w Budapeszcie sprawia, że sami możemy mieć problem z najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jedna z ciekawych opcji to odwiedzenie term znajdujących się na Wyspie Małgorzaty. Do tego, Budapeszt oferuje wiele muzeów, a także klubów nocnych, jeżeli ktoś ma ochotę na sprawdzenie jakości nocnego życia w stolicy Węgier.

Fotki dostarczyły portale: Wikipedia oraz agdusie.wordpress.com

Dodaj komentarz

Why ask?