Absolwenckie sposoby czyszczenia podłogi

Podłogi

Każdy rodzaj powierzchni podłogowej wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby nie uszkodzić podłogi, należy pamiętać o kilku zasadach.

Drewniane powierzchnie

Drewniane podłogi lakierowane nie wymagają specjalnych zabiegów, aby utrzymać je w czystości. Wystarczy regularnie przecierać parkiet lekko wilgotną szmatką lub mopem z bawełnianą nakładką, nasączoną wodą z amoniakiem. Nie trzeba spłukiwać ani polerować. W przypadku drewnianych podłóg nielakierowanych, aby nabłyszczyć i ochronić drewno, konieczne jest pastowanie. Pomaga ono zakleić wszystkie szczeliny, w które może dostać się kurz. Na co dzień, wystarczy użycie środka w płynie i płaskiego mopa obrotowego. Należy pamiętać, by co jakiś czas przetrzeć podłogę bezbarwną pastą dobrej jakości. Po tym zabiegu, powinno się odczekać ok. 30 minut, a następnie wypolerować podłogę do połysku. Jeśli chcemy usunąć pozostałości starej pasty, najskuteczniej zadziała mieszanka benzyny i terpentyny, którą natychmiastowo należy wytrzeć do sucha i położyć nową warstwę pasty. Jeśli posiadamy podłogę z jasnego drewna, najskuteczniejsza będzie gorąca woda z mydłem, którą trzeba starannie i szybko spłukać, aby uniknąć ściemnienia drewna. Przy pierwszym spłukaniu, można użyć bielinki, przy drugim – łyżki stołowej amoniaku, a następnie wytrzeć podłogę do sucha i nawoskować, używając odpowiedniego preparatu.

Płytki ceramiczne lub kamionkowe

W myciu płytek najlepiej sprawdzi się płaski mop obrotowy. Pozwala on dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Brud na płytkach wystarczy potraktować wodą z dodatkiem płynu do naczyń i odrobiną środka nabłyszczającego, który nada im eleganckiego połysku. W przypadku bardzo trudnych zabrudzeń, zaleca się użycie gorącej wody, odpowiedniego detergentu i odrobiny amoniaku.

Linoleum

Do mycia linoleum można użyć wody z dodatkiem szarego mydła lub specjalnych produktów, przeznaczonych do tego typu powierzchni. Płaski mop obrotowy zapewni szybkie i efektywne czyszczenie. Jeśli chcemy jednak usunąć uciążliwy brud, wystarczy przed myciem wyszorować podłogę terpentyną. Należy unikać produktów zasadowych i o właściwościach ściernych.

Płaski mop obrotowy
Foto: Płaski mop obrotowy

Dodaj komentarz

Why ask?