Absolwencie – spotkajmy się we Lwowie

Politechnika Lwów

Lwów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, jeżeli nie na świecie. Jest to miasto położone na Ukrainie, a konkretniej w tak zwanym obwodzie lwowskim. Jest to zresztą jego ośrodek administracyjny. Obwód lwowski zaś, to jeden z dwudziestu czterech obwodów, jakie możemy napotkać we wspomnianym kraju. Są one podobne do naszych, polskich województw.

Omawiany tutaj obwód lwowski graniczy nie tylko z innymi obwodami, takimi, jak wołyński, rówieński, tarnopolski, iwanofrankowski i zakarpacki, ale również z polskimi województwami, gdyż leży przy naszej granicy. Województwa te to podkarpackie i lubelskie.  Został utworzony 4 grudnia 1939, czyli w trakcie trwania drugiej wojny światowej, powstając z części polskich ziem okupowanych przez Armię Czerwoną po wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

Sam Lwów leży nad rzeką Pełtwią. Jest to nie tylko miasto słynące ze swojego piękna, ale to również bardzo ważny ośrodek przemysłowy, a także węzeł lotniczy, kolejowy, a nawet drogowy. Na dodatek jest to siódme co do liczby mieszkańców miasto Ukrainy, można więc sobie wyobrazić,  że jest to naprawdę rozległy i nowoczesny region kraju.

Miasto Lwów zostało założone – w przybliżeniu – w roku 1250, a uczynił to król Daniel I Halicki, honorując w ten sposób własnego syna, który miał na imię właśnie Lew. W czternastym wieku miasto wchodziło w skład Królestwa Polskiego, potem Królestwa Węgier, potem znów Polski, by ostatecznie znaleźć się na terytorium Austrii, Polski, a na końcu – czyli w czasach obecnych – wreszcie Ukrainy. Jak więc widać, Lwów posiada w swojej historii naprawdę wiele przetasowań, często bardzo dramatycznych, przechodził dosłownie z rąk do rąk, różne kraje rościły sobie do niego pretensje, a przez to na terenie Lwowa wymieszały się różnego rodzaju wpływy nie tylko administracyjne, ale i kulturalne, czy też językowe.

Skoro już rozmawiamy o kulturze, miasto to jest obecnie bardzo ważnym ośrodkiem właśnie kultury ukraińskiej oraz nauki. Istnieje tutaj na przykład Uniwersytet Lwowski, czy Politechnika Lwowska, a nawet Lwowska Galeria Sztuki, Teatr Wielki i Polski Teatr Ludowy.

Politechnika Lwów
Zdjęcie przedstawia politechnikę we Lwowie

Ze względu na długą i interesującą przeszłość historyczną, związki z kulturą i sztuką Ukrainy, a także naprawdę interesujące oferty biur podróży oferujących wycieczki lwów miasto to jest naprawdę godne odwiedzenia i poznania nie tylko poprzez strony internetowe, ale i po prostu osobiście.

Jak tobie podoba się Lwów? Czy byłeś już na takiej wycieczce? Co możesz o nim powiedzieć. Zapraszamy wszystkich do komentowania wpisów. Postaramy się odpisać na każdy jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Why ask?